Światowa premiera filmu „Powidoki” Andrzeja Wajdy na festiwalu w Toronto!

Jak mawiają w Hollywood - „w Toronto rodzą się Oskary” i to właśnie na tegorocznym, najważniejszym festiwalu filmowym Ameryki Północnej, premierowo zostanie zaprezentowany najnowszy film laureata Oskara Andrzeja Wajdy pt. „Powidoki”.

Jeden z najznakomitszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego, pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy.

Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.

Wajda w sposób subtelny i uniwersalny kreśli, tworzony z malarskim kunsztem, obraz  świata, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto to najważniejszy festiwal filmowy Ameryki Północnej, uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Film „Powidoki” zostanie pokazany w sekcji Mistrzowie (Masters), która przybliża twórczość uznanych na całym świecie, wybitnych mistrzów kina.

Więcej informacji o festiwalu: tiff.net

„Powidoki” trafią do polskich kin 13 stycznia 2017 roku.