Oficjalny plakat filmu „POWIDOKI” w reżyserii Andrzeja Wajdy

Przedstawiamy oficjalny plakat filmu „POWIDOKI” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Autorką plakatu jest Dorota Grubek, Dyrektor Kreatywna agencji reklamowej, specjalizującej się w marketingu filmowym Rabbit Action. Dyplomowana plakacistka i była asystentka w pracowni projektowania graficznego - Wydział Grafiki ASP w Warszawie. Przez dziesięć lat pracowała jako Dyrektor Artystyczna w największej agencji reklamowej w Polsce DDB&Tribal, zajmując się kreacją największych światowych marek.


Plakat do filmu „Powidoki” to swoista podróż autorki do jej artystycznych korzeni. Jak sama podkreśla: „Studiowałam dzieła Strzemińskiego i Kobro, i to one stały się dla mnie wyznacznikiem mojej drogi artystycznej i projektowej”. Inspiracją dla Grubek były nie tylko dzieła artysty: „Przygotowując się do projektu plakatu, wiele godzin spędziłam oglądając filmy dokumentalne o Strzemińskim, słuchałam wypowiedzi Andrzeja Wajdy i Bogusława Lindy. Zależało mi, aby jak najcelniej zobrazować walkę Strzemińskiego z systemem o wolność wypowiedzi artystycznej, starcie niezłomnego artysty z instytucjami partyjnymi, które wkraczają w świat sztuki. Pędzel, który jest kluczowym elementem plakatu, to broń artysty w tej walce, ale jednocześnie broń wymierzona przeciwko niemu samemu…”.
    
Dorota Grubek jest autorką m.in. logo Polskiej Akademii Filmowej, oprawy graficznej Festiwalu Polskich Nagród Filmowych ORŁY. Projektantką książek „Kult Kazika”, „Chimney’s Top 100 European Film Fund”, wyróżnioną w 4 edycji konkursu plakatu AMS, Silver Drum na Golden Drum 8th Advertising Festival of The New Europe w Portoroż w Słowenii, finalistką Fotograficznych Mistrzostw Polski. Ma na swoim koncie plakaty do filmów m.in. Agnieszki Holland, Małgorzaty Szumowskiej, Woody’ego Allena.

Andrzej Wajda od lat chciał sięgnąć po temat artysty – malarza. Inspiracją stał się Władysław Strzemiński. „Mam nadzieję, że postać Władysława Strzemińskiego pozwoli mi przenieść na ekran los jednego z najbardziej świadomych artystów w Polsce i jego konflikt z władzami PRL-u” powiedział Wajda w eksplikacji.

Głównym bohaterem „Powidoków” jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.

Wajda w sposób subtelny i uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami,  świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

„Powidoki” – polski kandydat do Oscara w kinach od 13 stycznia 2017 roku.

W filmie wystąpili: Bogusław Linda, Bronisława Zamachowska, Szymon Bobrowski, Andrzej Konopka, Krzysztof Pieczyński, Mariusz Bonaszewski, Aleksandra Justa, Dorota Kolak, Zofia Wichłacz, Irena Melcer i inni.

Reżyseria: Andrzej Wajda; Scenariusz: Andrzej Mularczyk; Zdjęcia: Paweł Edelman; Muzyka: Andrzej Panufnik; Producent: Michał Kwieciński.
Koprodukcja: Telewizja Polska Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Narodowy Instytut Audiowizualny, Festiwal Filmowy Camerimage – Fundacja Tumult; Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej; Produkcja: Akson Studio; Dystrybucja: Akson Dystrybucja.

W trakcie realizacji filmu korzystaliśmy ze zbiorów pochodzących z różnych instytucji, między innymi Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Kolekcja Piotra Nowickiego, dzięki uprzejmości Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Konsultacja historyczna: Ewa Sapka-Pawliczak.