Debiutancki „Nowy świat” – nagrodzony na festiwalu Netia Off Camera

 

Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych na Netia Off Camera po raz pierwszy w  historii przyznało nieregulaminową II nagrodę. Wyróżniony został debiutancki „Nowy świat” w reżyserii Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego oraz Michała Wawrzeckiego.
 
W trzech etiudach, obserwujemy losy młodych bohaterów z Białorusi, Ukrainy i Afganistanu, dla których Polska stała się tytułowym „nowym światem”.

W podróży ku lepszemu, historie trójki imigrantów idealnie trafiają w swój czas, subtelnie ukazując konfrontację marzeń o lepszym świecie z rzeczywistością.


„Twórców trzech nowel-etiud zebranych pod wspólnym szyldem „Nowy świat” należy więc absolutnie pochwalić za podjęcie wyzwania i szlachetne intencje. Pochwały należą się im również za odwagę w obsadzeniu w głównych rolach osób nieznanych, spoza Polski, często wręcz amatorów, którzy nigdy wcześniej z aktorstwem nie mieli do czynienia” – pisała w Onecie Dagmara Romanowska.

„Nowy świat” – to tak naprawdę dziesięć debiutów. Do współpracy z debiutującymi scenarzystami, zostali zaproszeni trzej debiutujący reżyserzy, a następnie trzej młodzi debiutujący operatorzy, o czym mówi debiutujący producent filmu Jan Kwieciński – „Zaryzykowaliśmy i daliśmy szansę wypowiedzi na ważny temat młodym ludziom. Swego czasu zrobiliśmy to juz przy Odzie do radości w reżyserii Jana Komasy, Ani Kazejak i Maćka Migasa”.
W filmie wystąpili: Olga Aksyonova, Hassan Akkouch, Karina Minaeva, Irena Melcer, Julian Świeżewski, Dariusz Chojnacki, Sebastian Fabijański i inni.

Producentem filmu jest Akson Studio.

„Nowy świat” – miał swoją premierę podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

„Nowy świat” – w kinach od 12 sierpnia.
#niewykluczam
https://www.facebook.com/AksonStudio/