Aleksandra Konieczna i Olgierd Łukaszewicz najlepszymi aktorami drugoplanowymi w Gdyni!

Foto: Hubert Komerski; Aleksandra Konieczna i Olgierd Łukaszewicz

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zakończył się wielkim sukcesem filmu Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem”.

Aktorskie nagrody za najlepsze kreacje drugoplanowe odebrali Aleksandra Konieczna za rolę Igi oraz Olgierd Łukaszewicz za rolę Andrzeja w komediodramacie Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem”.

Pięknie podsumował oba wyzwania aktorskie krytyk filmowy Łukasz Maciejewski pisząc: „Iga zagrana przez Konieczną brawurowo, bez kompleksów, a przecież mówimy o wyzwaniu niezmiernie trudnym, o postaci żyjącej, witalnej i bardzo charakterystycznej (…). Udała się rzecz arcytrudna. Rola zagrana z dezynwolturą, ale i z przejęciem, zrozumieniem dla słabości pierwowzoru. Iga Cembrzyńska czytana przez Konieczną jest neurotyczna, ambiwalentna, kapryśna, i w tym wszystkim również bardzo wrażliwa, wspaniała. Mieniąca się tysiącem barw”. I dodając o Łukaszewiczu: „Fizycznie zupełnie niepodobny do Andrzeja Kondratiuka, otrzymał rolę pozornie nie do zagrania: większość czasu leży na łóżku, prawie nic nie mówi, znajduje się w pozycji wegetatywnej – nie aktywnej. Mimo to Łukaszewicz stworzył kreację”.

Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia”, to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

 

Film trafi do kin już 19 października.